Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği’nin (TSRŞB) 2010 yıl sonu verilerine göre Türkiye’de 58 şirket sigorta alanında faaliyet gösteriyor ve yine aynı verilere göre, sektörde merkezi birimler ve şubelerde çalışan kadrolu ve sözleşmeli çalışan sayısı 11 bin 557 iken, doğrudan pazarlama ekipleriyle birlikte bu sayı 16 bin 500’e çıkıyor ama acenteler de dahil edildiğinde on binlerce çalışanın istihdam edildiği devasa bir sektör söz konusu.*

Sigortacılık sektörü, son yılların en dinamik sektörlerinden. On binlerce kişinin istihdam edildiği bu sektörde, temsilcilerin fark yaratabilmesi, tercih edilir olabilmesi, biraz bireysel yetileri, biraz da kurumların onlara sağladığı eğitimler sayesinde mümkün olabiliyor.

İletişim Eğitimi  İletişim Eğitimi  İletişim Eğitimi  İletişim Eğitimi

Yapı Kredi Sigorta da sektörün önemli oyuncularından. Yapı Kredi Bankası, Yapı Kredi Emeklilik ve Yapı Kredi Sigorta, çalıştığım kurumlar oldukları için de, gözlemlediğim kadarıyla eğitime önem veren kurumlar.

Yapı Kredi Sigorta’nın İl Temsilcilerine yönelik programlanan senelik buluşmaya Diem Akademi olarak “Doğru İletişim Güçlü İnsan” eğitimimizle dahil olduk. Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen 45 tane katılımcı ile Bayramoğlu North Star Otel’de keyifli bir eğitim süreci geçirdik.

İletişim Eğitimi  İletişim Eğitimi  İletişim Eğitimi  İletişim Eğitimi

İletişim ve ikna yönleri güçlü olan sigortacı katılımcılarımız, eğitim boyunca kah “motivasyon”u sorguladılar, kah iletişimde zorluk çektikleri konulardaki “ilgi-etki alanlarını” fark etmeye çalıştılar. Konuştuğumuz teorileri, bazen keyifli bir takım çalışması örneği ile hayata geçirdikleri gibi, bazen de minik drama çalışmaları için sahnede olmaları gerekti. Aralarında sahne tozu yutmuş olanlar veya sahneyi sevenler vardı ki, onlar sayesinde bol bol kahkaha attık.

Diem Akademi ekibinden, Mete, Elif, İpek ve bendeniz Didem’in hazır bulunduğu farkındalık ve motivasyon hedefli eğitimimizde 4 hocanın da ortak gözlemi: enerjileri, güler yüzleri, esprili katılımları ile “katılımcı” taraflarını en iyi şekilde sergileyen Yapı Kredi Sigorta Temsilcilerinin, bilgi ve becerilerini de üst düzeyde ve etkili aktarımla gösterecekleri, bol istihdamlı bu sektörde “fark yaratmaya” devam edecekleri yönünde oldu.

İletişim Eğitimi  İletişim Eğitimi  İletişim Eğitimi  İletişim Eğitimi

 
* http://www.hrm.com.tr/sigortaciligin-ik-profili/

No Comment

Comments are closed.