UÇMAK ÖZGÜRLÜKTÜR

Ben çocukken büyükler sorardı: “Büyüyünce ne olacaksın?” Çocuklar da cevap verirdi, genelde aynı başlıklarla: “Doktoy” , “Ööööretmen”, “Şarkıcı”, ”Pilot”, “Hostes”, “Avukat” … Ailelerde mevcut meslek durumuna, döneme, mesleğin popüleritesine göre değişse de cevaplar , uzun bir süre bu durum devam etti. Şimdiki çocuklardan çok farklı cevaplar da duyabiliyorsunuz elbette.

Etkili Hitabet ve Diksiyon Eğitimi    Etkili Hitabet ve Diksiyon Eğitimi    Etkili Hitabet ve Diksiyon Eğitimi

Eğitmenlik mesleği ile birlikte birçok doktorla, avukatla, öğretmenle hatta ses sanatçısıyla çalışma fırsatı buldum. Ve ne mutlu bana ki; sonunda, 13 Mayıs Pazartesi günü, Diem Akademi olarak  Pegasus Havayolları Kabin Amiri Adayları ile, çok keyifli bir eğitime imza attık. Yani hosteslerle çalıştım.

Her zaman söylüyorum: Etkili konuşan insan, görevi, mesleği, kıdemi ne olursa olsun “etkiler”. Hem pilotlar, hem diğer uçuş ekibi ise görevleri icabı biz misafirleri ile olan iletişimlerinde bir etki yaratıyorlar kuşkusuz. Uçmaktan azıcık tedirgin olan bir misafir, pilotun “hoşgeldiniz” anonsundaki sakin, güven verici sesini duyunca, rahatlıyor. Uçağa ilk kez binen bir misafir, kabin amirinin uçuş kurallarını aktaran anonsunu duyduğunda ne yapılması gerektiğine dair bilgi sahibi oluyor, rahatlıyor. Bunlar ve benzeri durumlarda, onların ses tonları, enerjileri, diksiyonları bizler için ne kadar önemli oluyor. Ve Pegasus yöneticileri bunun o kadar farkında ki, Etkili Konuşma ve Diksiyon eğitimini çok önemseyerek, bu yoğun eğitim sürecine dahil etmişler.

Etkili Hitabet ve Diksiyon Eğitimi    Etkili Hitabet ve Diksiyon Eğitimi    Etkili Hitabet ve Diksiyon Eğitimi

“Uçmak özgürlüktür!” diyen, 30 tane kabin amiri adayı olmuş, birbirinden tatlı, saygılı, iyi eğitimli, kibar insanlarla çalışmak bizim için de bir ayrıcalık oldu. Uzun ve çok farklı başlıklar altında eğitimler alan hostesler, Kabin Amirliği görevi söz konusu olduğunda yeni bir eğitim sürecine daha başlıyorlar. Bütün bu özverili çalışma süreci, ister 1 saatlik, ister 5 saatlik uçuş olsun, biz “misafirleri” için, kalitesi yüksek bir  hizmet duygusunu yaşatabilmek adına…

Yöneticilerinin de hazır bulunduğu eğitimi Diem Akademi salonlarında gerçekleştirdik. 15’er kişilik 2 ayrı grup olarak yaptığımız çalışmalarda bir gruba Elif Hoca, bir gruba ben eğiticilik yaptım. Ve kahve aralarında Elif Hocayla sohbet ederken de gözlemledim ki, katılımcılarımızdan antropoloji, sanat tarihi, sosyoloji, turizm otelcilik vb. eğitimi almış olanlar var. Ama hepsi “iyi ki hostes olmuşum!” “iyi ki Pegasus’ta hostes olmuşum” diyebiliyorlar. Çünkü “uçmak özgürlüktür!” onlara göre.

Sağlık bilgisinden tutun da temel mühendislik bilgilerine, hizmet unsurlarından iletişim tekniklerine kadar bir çok konuda donanımlı olması gereken hosteslik, bence en saygın -çünkü en zor, en donanım gerektiren- mesleklerden biri. Şimdiye kadar fark etmediyseniz, lütfen bundan sonraki uçuşlarınızda onlara bir de bu gözle bakın. Size gülümseyen bir yüzle kahve getirmelerinin çok ötesinde bir meslek icra ediyorlar.

Etkili Hitabet ve Diksiyon Eğitimi    Etkili Hitabet ve Diksiyon Eğitimi    Etkili Hitabet ve Diksiyon Eğitimi

Umuyoruz ki bundan sonra, eğitimde birlikte çalıştığımız bu 30 zarif insan, yeni görevlerini layığıyla yerine getiren pırıl pırıl Kabin Amirleri olacaklar, “uçmak özgürlüktür!” duygularını hiç kaybetmeyecekler  ve yaptıkları her anonsta, düzgün bir diksiyonla konuşmaya dikkat ederlerken Diem Akademi’yi anacaklar.

 

No Comment

Comments are closed.