UKDE_ATOLYESI

Ben hep …. olmak istemiştim!

Biliyoruz “renkli”, “hayat dolu” ve “neşeli” kurumsal dünyanın duvarları arasında çalışanlarınızın aklı hep çocukken yapmak istediği pembe hayallerde kaldı. Dediler ki, hiç değilse bir kez şansım olsaydı da kendimi bir kez orada görseydim. Haydi gelin onlara çocukluk hayallerini hediye edin. İçlerinde ukde kalanları bir kez olsun deneme fırsatı verin. Onlar hayallerini gerçekleştirirken siz de onların kurumlarına aidiyetini perçinleyin, artan motivasyonun ve iletişimin işe pozitif yansımasının keyfini sürün.

UKDE ATÖLYESİ’nde Neler Var?

Uzun yıllar boyunca oyunculuk, seslendirme, spikerlik, spor spikerliği gibi bireylere meslek kazandıran eğitimler verirken gördüğümüz şu oldu: aslında birçok katılımcı bu eğitimlere gerçekten bu mesleği yapmak için değil, hayallerine bir adım yaklaşabilmek için katılıyordu. Örneğin; seslendirme eğitimi alan bir bankacı, 35’inden sonra işi gücü bırakıp seslendirme yapmak için değil, bir kez olsun bir çizgi filmde ya da belgeselde kendi sesini duyabilmek için geliyordu. Bu deneyim bizi, UKDE Atölyesi fikrini gerçeğe dönüştürmeye sevk etti.


Seslendirme UKDE’simic

İlginç gelebilir ama seslendirmeye yani dublaja heves eden o kadar çok insan var ki… Birçok insan Bruce Willis’in sesi olmak ya da Jennifer Aniston’ı konuşmak için can atıyor.

Peki biz ne yapıyoruz? En fazla 10 kişilik grupları alıyor, profesyonel seslendirme stüdyosuna götürüyoruz. Burada kısa bir bilgi turunun ardından pratikler başlıyor. Yapılan kaydın olabildiğince profesyonel sonuç verebilmesi için temel diksiyon; tonlama, vurgulama, telaffuz gibi konularda ufak çalışmalar yapılıyor. Sonra, mikrofon başına… Katılımcılar grubun kadın-erkek dağılımına göre önceden seçilen sinema filmi, animasyon, belgesel vb. yapımları seslendirmeye başlıyor. Tam gün süren bu çalışmanın ardından alınan kayıtlar katılımcılara DVD olarak veriliyor. Geçirdikleri bu keyifli saatlerin bir hatırası ellerinde kalmış oluyor. Bu işin ne kadar zor olduğunu görüp, işi profesyonellerine devredip kendi işlerine sıkı sıkı sarılıyorlar.


Prime Time UKDE’siTV

İşten çıkıp eve giden birçok çalışanın yaptığı ilk iş televizyonu açmak ve gördüklerini eleştirmektir. Birçok kişi nedense, ekranda gördüklerinden daha iyisini yapabileceğini iddia eder. “Bana bir kez şans verilse, bu programın alasını yaparım” diyen çalışanlarınızı toplayın ve bakın bakalım gerçekten söyledikleri kadar varlar mı?

Biz ne yapıyoruz? Sizin için profesyonel bir televizyon stüdyosunu kiralıyoruz. Katılımcıları ekiplere ayırıyoruz. Onlara “haber programı”, “yemek programı”, “spor programı”, “talk-show”, “reklam, tanıtım programı” hazırlama görevleri veriyoruz. Önce provalar, hazırlıklar derken, makyaj, ışık, mikrofonlar ve kayıt…

Çalışanlarınız bir prime time kuşağını dolduracak kadar program çektikten sonra biz yapılan kayıtları montajlayıp “yayın bandı”nı size gönderiyoruz. Siz de böylece bir gün kurumsal televizyonunuzu kuracak olursanız nasıl bir sonuçla karşılaşacağınızı görmüş oluyorsunuz.


cameraDizi UKDE’si

Söz televizyondan açılmışken elbette dizilerden söz etmemek mümkün mü? Televizyonlarımızda haftada 100’e yakın dizi yayınlanırken siz de bu pastadan payınızı almalısınız.

Farklı, eğlenceli, yıllar boyunca akıllardan çıkmayacak bir aktivite arıyorsanız işte buldunuz. Türk insanının belki de en büyük ukdesi olan “dizi oyunculuğu” sayenizde çalışanlarınız için gerçek olacak.

Nasıl olacak? Önce katılımcılarınızın detaylı bilgilerini alıyoruz. Yani önce “casting” çalışması yapıyoruz. Yaş, görünüm, fiziksel özellikler vb. bilgilere bakarak örneğin Aşk-ı Memnu gibi bir diziden sahneler seçiyoruz. Senaryoyu “oyuncu”larımıza yolluyoruz. Ezber çalışması yaptırıyoruz. Eğer önceden vakit ayırmanız mümkün olursa, oyuncularımızı, oyuncu koçlarımızla rollerine hazırlıyoruz. Çekim günü geldiğinde, sizi Suadiye’deki köşkümüzde kuracağımız dizi setine çağırıyoruz ve “kamera, motor!”

Yorucu geçen bir çekim gününün ardından oyuncularımız evlerinin yolunu tutarken biz çekim bantlarını alıp montaja gidiyoruz. Dizimizin montajını tamamladıktan sonra “yayın bandı”nı size gönderiyoruz ve o günü ölümsüzleştiriyoruz.

Bizim UKDE’lerimiz şimdilik bunlarla sınırlı. Bizim aklımıza gelmeyen “acaba yaparlar mı?” dediğiniz bir UKDE varsa bize lütfen danışın. Ama bu UKDE’lerin bizim için medya alanıyla sınırlı olması gerekiyor. Formula 1 aracı kullanmak isteyen ya da Ağrı Dağı’na tırmanmak isteyen çalışanlarınız varsa ne yazık ki biz yardımcı olamayacağız.

Haydi, içinizde UKDE kalmasın…

 Turkcell için yaptığımız bir Seslendirme Ukdesi çalışmasına buradan ulaşabilirsiniz.