Serin bir pazar sabahı eğitmenimiz İlham Erdoğan’la birlikte Karmaşık Ses Prodüksiyon stüdyosunun yolunu tuttuk. Saat 09:30’u gösterdiğinde, daha önce hiç denemedikleri seslendirme alanında becerilerini sergilemek üzere Turkcell çalışanları gelmeye başladılar.

DSC_4778DSC_4782DSC_4790

Seslendirme Atölyesi günümüz, günü özetleyen kısa bir konuşmayla başladı. Bu arada katılımcılarımız gelmeye devam ediyorlardı. Sonra eğitmenimiz İlham Erdoğan sözü aldı ve çalışmalar başladı. Önce ufak diksiyon çalışmaları ve ısınmalarla pazar mahmurluğu atıldı. Sonra kısa bir stüdyo turu, tanıtım ve ilk çalışmaların başlangıcı…

12 kişilik Turkcell ekibi, 4’lerli gruplar halinde stüdyoya girerek ilk seslendirme deneyimlerine belgesel ile başladılar. Yavaş yavaş ilk acemilikler atıldı ve sonuçlar daha başarılı olmaya başladı. Artık herkes stüdyoda birinci turu tamamlamıştı. Yapılan kayıtlar heyecanla izlendi.

Sırada kademe daha zor bir çalışma vardı: dizi film seslendirmesi. Grupta sadece 4 erkek katılımcı olduğu için özel seçimimiz Desperate Housewifes oldu. Bu kez katılımcılarımız dudak senkronu da yakalamak zorunda oldukları için başta biraz bocalasalar da kısa bir süre sonra yine çok başarılı sonuçlar ortaya çıkmaya başladı.

DSC_4853 DSC_4829 DSC_4820

Öğle arasının ardından heyecanla stüdyoya dönen ekibi bu kez bir animasyon sinema filmi bekliyordu. 3 boyutlu Benim Annem Bir Dinozor filminin seslendirmesi için mikrofon başına geçen katılımcılarımız hünerlerini sergilediler. Saat akşama doğru ilerlerken birbiri ardına daha güzel, daha profesyonel, daha uzun sürelü kayıtlar geliyordu.

Günün son uygulaması bir reklam seslendirme çalışması oldu. Katılımcılarımız farklı reklam metinleri içinden seçimler yaparak birer birer mikrofon başına geçtiler. Reklamlara da sesleriyle hayat verdikten sonra çalışmalarımız son buldu.

Bir gün içinde dört farklı seslendirme çalışması yapma şansı bulan Turkcell çalışanları, hayatlarında belki bir daha yaşayamayacakları bir deneyimin anılarıyla evlerinin yolunu tuttular.

Katılımcılarımızdan:

“Gerçekten çok eğlendirici ve eğitici bir gün oldu, çok teşekkürler.” Nilay O.

“Öncelikle, pazar gününüzü bize ayırdığınız için teşekkür ederim. Alakanız beni son derece mennun etti. Gerçekten çok keyifli bir gün geçirdim. Gerek İlham Bey gerekse Mustafa Bey’in, sabrına, ilgisine, gösterdikleri özen ve yaklaşıma ayrica teşekkür etmek isterim.” Aykut Ş.

Bugüne ait bir kamera arkası videosunu buradan izleyebilirsiniz…

 

No Comment

Comments are closed.