Başlık neden İngilizce, lütfen açıklamamıza izin verin. Otomotiv sektörünün dev üreticilerinden Mahle’nin sloganı “Driven by Performance”. Ama biz bu firmayla iletişim eğitimi yaptıktan sonra onlara yeni bir slogan yakıştırdık, o da “Driven by Communication” oldu.

İtiraf etmeliyiz ki, eğitim verdiğimiz bazı firmalar var, kanımız daha bir fazla ısınıyor. Mahle de bizim için onlardan biri oldu. İlk toplantımızı karlı bir İstanbul gününde (aslında burada bir düzeltme yapmak gerek: İstanbul’dan kastımız eğer bizim ofisin olduğu yer olan Kalamış’sa, karsız bir İstanbul günüydü. Ama Mahle’nin olduğu Kocaeli’ne bağlı Pelitli Köyü’nde 40-50 cm kar vardı) Mahle’ye ulaşmaya çalışarak, zorlukları aşarak gerçekleştirdik. Yandex Navigasyon (tüm iyi niyetiyle) bizi en kısa yoldan götürmek isteyince Kurtköy – Mahle arasını, Sabiha Gökçen’den uçak kuzey yönlü havalandığında görüp “bu yollar nereye gidiyor acaba” dediğimiz yollar var ya, işte o yollardan geçtik. Hatırlarsınız, 40-50 cm kar demiştik. Yola çıkarken toplantı giysilerimiz içinde şehrin merkezine 10-15 dakika mesafede ama şehrin hay huyundan uzak bir yerde böylesi bir off-road macerasına gireceğimizi hiç ummuyorduk. Fakat biz Diem Akademi olarak her türlü doğa koşuluna hazırlıklıyızdır. 4×4 aracımız ve kış lastiklerimizle karları aşarak toplantıya tam vaktinde yetiştik. Mahle’nin Kocaeli’deki fabrikası birçok haritada yol olarak görünmeyen bir yerde olduğu için ikinci gidişimiz güzel havaya karşın 45 dakika gecikmeli olmuştu, onu hiç karıştırmayalım.

Velhasıl, bizleri tüm sıcaklıklarıyla karşılayan Gözde Hanım ve Pelin Hanım bir süre sonra bizi Nil Hanım’la ve Arif Bey’le tanıştırdılar. Yapacağımız eğitim yavaş yavaş şekillenmeye başlamıştı. Bir hafta sonu kaçamağını süsleyen aktivite dolu, drama ile zenginleşmiş bir iletişim eğitimi. Kısa sürede organizasyonlar yapıldı ve Village Park’ta 2 günlük eğitim planlandı.

Serin bir bahar günü Mahle ekibi Diem Akademi’den Didem Alpaylı Erdoğan ve Mete Darcan’la tanıştılar. Şimdi tek tek ne yaptık yazmayalım ama gerçekten hem katılanları hem de bizi çok eğlendiren iki gün geçirdik. Elbette bütün amaç eğlenmek değildi. İletişim hakkında uzun sohbetler ettik, iletişim kazalarını konuştuk, gelişim alanlarımızı saptadık. Ama çok güldük…

Mahle yöneticileri zaten etkili iletişimin işlerini ne kadar kolaylaştıracağının bilincinde olarak bizimle temas kurmuşlardı. Bu bilinci eğitimimizle iyice pekiştirmiş olduk. Peki bundan sonra ne var? Yakın bir zamanda aynı ekip ikinci aşama eğitiminde bu sefer daha “eğitim eğitim” olan ama yine drama çalışmalarıyla şenleneceğimiz bir basamakta bizimle birlikte olacak. İlk eğitimi henüz almamış katılımcılarla yeni bir grup yapacağız ve böyle devam edecek.

Biz Mahle’yi, yöneticilerini, çalışanlarını çok sevdik. Onlar da bizi sevdiyse bir akşam buluşup beraber bir şeyler yapalım istiyoruz.

fotoğraf-26x fotoğraf-24x fotoğraf 15

fotoğraf 10 fotoğraf 7 fotoğraf 2

No Comment

Comments are closed.