“Konuş ki, seni görebileyim” demiş filozof. Her şeyin netliğe ulaşması için konuşmak gerekiyor. Konuşmak ama nasıl? Veya kime? Teknoloji gelişse de, iletişim hızlansa da her zaman ilişki kurmanın temel unsuru olarak kalan konuşma hakkında usta eğitmen Şükrü Türen ile örnekler ve uygulamalarla dolu bir eğitim sizi bekliyor.

Eğitim Tarihi:

Eğitim Saatleri: 10:00 – 18:00

Eğitim Süresi: 14 Saat

Eğitim Yeri: Diem Akademi / Kalamış

Eğitim Ücreti:

Eğitmen: Şükrü Türen

Bu Eğitimi Neden Almalıyım?

Kitleleri peşinden sürükleyen liderleri düşünün. Onların hitabet becerilerini… Söyledikleri sözler kadar nasıl söyledikleri de önemli değil mi? Konuşmayı bir şarkı gibi besteleyen, dikkati istediği noktaya toplayan, tonu sürekli değişen, takip etmekten kendinizi alamadığınız konuşmacılardır onlar. Birçok kişinin düşündüğü gibi hemen “bu bir yetenek, bu yetenek de bende yok” diyerek uzaklaşıyorsanız, yanılıyorsunuz. Güzel konuşabilmek bir yetenek değil, çalışarak geliştirilen bir beceridir. Bir sonraki başlık altında yer alan çalışmaları yaptığınız zaman, iyi bir konuşmacı olmamak için hiçbir nedeniniz kalmaz.

Eğitimin İçeriğinde Neler Var?

Nefes farkındalığı; bütün kadim inanç sistemlerinden, çağdaş kişisel gelişim programlarına kadar, ilk öğretinin her zaman nefes olması, rastlantıdan öte bir anlam taşıyor. Gıdasız 40-50 gün, susuz 7-8 gün yaşayabiliriz. Oysa hava ile ilişkimiz dakikalar hatta saniyelerle sınırlı. İşte bu kıymetli yaşam kaynağını doğru kullanma tekniklerini öğreniyoruz.

Ses farkındalığı; etkin bir ses kullanımının, düşüncelerin aktarılmasından öte, karşınızdakilerin ikna edilmesinde, düşüncelerinin değiştirilmesindeki payı bugün çok daha iyi anlaşılmış bulunuyor. Bu eğitimde etkin bir ses kullanımı için pratik ve kalıcı uygulamalar sizi bekliyor.

Fonetik, diksiyon; ortak bir konuşma dili oluşturma yolunda ilk önemli adım, Türkçe sesleri doğru çıkarmakla başlar. Genel bilginin aksine Türkçe yazıldığı gibi okunmaz. Sesler, heceler, kelimeler ve cümlelerle, vurgularla, tonlamalarla konuşmadaki yorum becerimizi geliştiriyoruz.

Konuşma sanatı; konuşma hayatı değiştirmek üzere atılan ilk adımdır. Konuşmayı güzelleştiren ve çirkinleştiren unsurlar, topluluk önünde konuşma korkusunu yenmek, bedeni “konuşturmak”… Bol bol uygulama imkanıyla konuşmada profesyonelliğe atılan ilk adımlar…

Bu Eğitim Bende Ne Fark Yaratacak?

Yetişkin eğitiminde öğrenme basamakları vardır. En alt basamakta “Yetersiz + Bilinçsiz” bulunur. Eğer konuşma üzerine daha önce hiçbir eğitim almadıysanız ya da kendinizi geliştirmek üzere bir girişimde bulunmadıysanız büyük ihtimalle birinci basamaktasınız. İkinci basamakta “Yetersiz + Bilinçli” vardır. Eğitimin henüz başında konuşmanın hayatın ne kadar büyük bir alanında olduğunu ve iyi bir konuşmacı olabilmenin hiç de zor olmadığını, çalışarak başarabileceğinizi göreceksiniz. Üçüncü basamak ise, büyük olasılıkla bu eğitimin sonunda ulaşacağınız basamak olacak: “bilinçli + yeterli”. Bu basamakta artık hem konunun önemini tamamen kavramış, çalışarak becerinizi geliştirmiş ve iyi bir konuşmacı olma yoluna çıkmış olacaksınız. Bundan sonra bir basamak daha var mı, diye merak ediyorsanız eğer, evet var: “Bilinçsiz + yeterli”. Bu aşama tam profesyonellik aşamasıdır. Artık, iyi konuşmak sizin doğanızın bir parçası olur. Daha iyi konuşmak için şunu yapmalıyım diye düşünmeden zaten o olursunuz. Usta bir şoför olduğunuzda “şu an vites değiştirmeliyim ama önce debriyaja basmam gerekir” diye adım adım düşünmeden yapabildiğiniz gibi…